Przejdź do głównej zawartości

Myślałeś może o kredycie hipotecznym na kupno domu czy działki?

Potrzebujesz pieniędzy na dom, mieszkanie, działkę, remont lub na spłatę kredytów w innych bankach. Dobrym wyjściem jest pójście do banku i wzięcie kredytu hipotecznego. Najpierw jednak porównaj oferty banków i zapytaj o jego szczegóły w wybranych placówkach bankowych

Jak sama nazwa wskazuje kredyt hipoteczny to kredyt, którego zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości przeznaczony na konkretny cel mieszkaniowy, np. kupno mieszkania, domu, budowę, remont.

Aby uzyskać kredyt hipoteczny, musisz spełnić następujące warunki:
Posiadać zdolność kredytową, co oznacza, że twoja sytuacja finansowa musi pozwalać Ci na terminowe spłacanie kredytu. Banki w tym wypadku akceptują różne źródła dochodów i uznają nie tylko umowę o pracę, ale również m. in. mianowanie, powołanie, kontrakt menadżerski, działalność gospodarczą, emeryturę czy rentę.
Posiadać nieruchomość, która będzie zabezpieczeniem spłaty kredytu. Wartość nieruchomości musi być większa od kwoty kredytu. Zabezpieczeniem może być nieruchomość, którą zamierzasz dopiero kupić za pieniądze otrzymane z kredytu.

Banki oferują atrakcyjne warunki kredytowania. Okres kredytowania aż do 35 lat, spłata w ratach równych albo malejących.
  • Raty równe to takie raty, które zmieniają się wyłącznie wraz ze zmianą oprocentowania. Maleją również miesięczne odsetki, ale kapitał doliczany jest tak, aby wpłacana przez Ciebie miesięczna kwota była taka sama. Dlatego na początku spłacania kredytu większa część raty to przede wszystkim odsetki, a pod koniec spłacasz głównie kapitał.
  • Raty malejące na początku są wyższe od rat stałych, ale wraz z upływem czasu maleją. W każdej racie jest taka sama część spłacanego kapitału. Do tego dodaje się odsetki, które wraz ze spłatą kredytu są coraz mniejsze.

Na koszt kredytu składają się koszt jednorazowy, koszt stały i opłaty dodatkowe niezależne od banku (np. opłaty skarbowe, opłaty sądowe).

Koszty jednorazowe mogą składać się z:
  • prowizji za rozpatrzenie wniosku kredytowego
  • prowizji za udzielenie kredytu,
  • prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu,
  • opłaty za zmiany w umowie kredytowej,
  • opłaty z tytułu ustanowienia zabezpieczeń.
Koszty stałe to:odsetki płacone w każdej racie (wpływa na nie wysokość oprocentowania).

Minimalna kwota kredytu hipotecznego udzielanego przez banki wynosi 40 000 zł.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zobacz wyniki, zdjęcia i nagranie z oficjalnego ważenia zawodników przed KSW 35

Poznaj strzelecki celownik termowizyjny SCT „RUBIN”

Gorąca sesja zniewalająco pięknej Joanny Krupy

Agnieszka Wasilewska powalczy o koronę Miss Globe 2015

Poznaj najlepsze hity na Sylwestra 2016

Poznaj wielokalibrowy karabin wyborowy TOR używany przez snajperów GROM

Legendarne piwo Grimbergen trafiło do Polski