Przejdź do głównej zawartości

Miałeś stłuczkę lub wypadek? Zobacz,co powinieneś zrobić?

Podróżowanie samochodem, obok wielu niewątpliwych zalet, niesie też ze sobą ryzyko wystąpienia zdarzeń mniej przyjemnych. Niezależnie od naszego doświadczenia czy umiejętności, prędzej czy później możemy stać się uczestnikiem kolizji lub wypadku. Najważniejsze jest, by w takiej sytuacji zachować „zimną krew” i nie panikować. Podpowiadamy, co zrobić, by szybko i sprawnie uporać się z podobnym problemem


Statystycznie, im częściej jeździmy autem, tym bardziej narażeni jesteśmy na wystąpienie przykrej sytuacji na drodze. Nieuwaga, nadmierna prędkość, złe warunki atmosferyczne – przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele.
Z uwagi na fakt, iż na drodze w dużej mierze zależni jesteśmy od innych kierowców, nie zawsze będziemy w stanie uniknąć stłuczki czy wypadku. Istotne jednak jest, by w takiej sytuacji nie panikować. Co zatem powinniśmy wiedzieć zawczasu?
Stłuczka czy wypadek?
- Na wstępie powinniśmy rozróżnić dwa podstawowe pojęcia. Ze stłuczką (lub też kolizją) mamy do czynienia, gdy w zdarzeniu drogowym, w którym braliśmy udział, nie ma ofiar śmiertelnych ani osób z poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. W przeciwnym razie mówimy zaś o wypadku – wyjaśnia Grzegorz Król, kierownik serwisu w należącym do Grupy Martom Centrum Motoryzacyjnym Martom.
Kolizje z reguły wiążą się też z dużo mniejszymi uszkodzeniami pojazdów. W takim przypadku nie ma na ogół potrzeby wzywania policji – pod warunkiem jednak, że sami jesteśmy w stanie ustalić sprawcę.
Co istotne, przy stłuczkach nie musimy też pozostawiać aut w miejscu zdarzenia. Jeśli szybko i sprawnie określimy, z czyjej winy ona powstała, a uszkodzenia samochodów nie wymagają skorzystania z pomocy drogowej, dalsze postępowanie możemy przenieść w miejsce, w którym nie będziemy tamowali ruchu drogowego.
- By wykluczyć przy tym ewentualne późniejsze nieporozumienia, warto zrobić kilka poglądowych zdjęć przedstawiających całą sytuację z różnych ujęć – podpowiada przedstawiciel Grupy Martom.
Kolejne kroki
Następnym krokiem będzie spisanie oświadczenia. Dobrze, abyśmy zawczasu przygotowali sobie druk na wypadek podobnego zdarzenia, który później tylko uzupełnimy wszelkimi potrzebnymi danymi. Warto taki formularz wydrukować i wozić ze sobą w schowku.
W sytuacji, gdy podobnego formularza nie mamy, wystarczy nam zwykła kartka papieru, na której powinny znaleźć się wszystkie dane uczestników kolizji (w tym numery ubezpieczenia), jej przebieg i podpisy obu stron.
- Czasem zdarza się tak, że nie jesteśmy w stanie ustalić sprawcy. Wtedy powinniśmy wezwać policję, która ustali przebieg zdarzeń, a jednocześnie ukarze winnego mandatem – mówi Grzegorz Król.
Wypadek – i co dalej?
Zupełnie inaczej postępujemy w razie uczestnictwa w wypadku drogowym, gdzie nie obejdzie się bez interwencji odpowiednich służb. Pierwszym krokiem jest tu ustalenie liczby ewentualnych ofiar i określenie stanu zdrowia poszkodowanych. Później zawiadamiamy pogotowie i w razie potrzeby przystępujemy do udzielania pomocy rannym.
Jeśli tylko mamy taką możliwość, miejsce zdarzenia powinniśmy dobrze oznaczyć. Dotyczy to zwłaszcza wypadków, do których dochodzi poza terenem zabudowanym i np. w nocy. By uprzedzić innych kierowców przed niebezpieczeństwem, włączamy światła awaryjne i w odpowiedniej odległości ustawiamy trójkąt ostrzegawczy.
Z cała pewnością nie powinniśmy przy tym przemieszczać naszych pojazdów. Z tym czekamy do przyjazdu policji, która na podstawie własnych pomiarów, opisu zdarzenia czy zeznań świadków określi sprawcę i prawdopodobne przyczyny.
Zdarzenia parkingowe
Na koniec warto wspomnieć też o tzw. zdarzeniach parkingowych. W pojęciu tym mieszczą się wszelkie wgniecenia, zarysowania czy stłuczki, które powstają bez naszego udziału.
- Niestety, w większości przypadków ustalenie winnego okazuje się niemożliwe. Zawsze warto jednak spróbować – sprawdzić, czy nie ma w pobliżu kamery monitoringu, która mogła coś zarejestrować oraz poszukać potencjalnych świadków – dodaje na koniec ekspert Grupy Martom.
W takiej sytuacji możemy też wezwać policję, która potwierdzi miejsce zdarzenia. Mimo to, bez danych sprawcy wszelkie tego typu uszkodzenia będziemy musieli usuwać „na własną rękę” – korzystając z ubezpieczenia (AC) lub też z prywatnych funduszy.
Źródło: Grupa Martom

Przeczytaj także: Władimir Kliczko: Dzisiaj Anthony był lepszy!

Komentarze

  1. Dlatego ja jestem wielką zwolenniczką posiadania jeszcze ubezpieczenia AC https://kioskpolis.pl/ubezpieczenie-ac/ abyśmy na sam koniec nie byli niemiło zaskoczeni. W końcu w dzisiejszych czasach nie są to tak wysokie sumy na takie ubezpieczenie, a dają naprawdę bardzo dobre korzyści.

    OdpowiedzUsuń
  2. jeśli w wyniku wypadku doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu warto dowiedzieć się czy nie należy nam się z tego tytułu odszkodowanie. Najlepiej skontaktować się z kancelarią która takie sprawy odszkodowawcze prowadzi. Taką gdzie pracują prawnicy i radcowie prawni. dlaczego radca prawny? bo posiada wiedzę, on może reprezentować poszkodowanego przed sądem a nie dążyć tylko do podpisania ugody co praktykują firmy odszkodowawcze zatrudniające zwykłych przedstawicieli handlowych. Oni nie troszczą się o interesy klienta tylko liczą na własny zarobek. A klient znacznie więcej osiągnie na drodze sądowej niż w wyniku ugody.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak najbardziej są to ważne kwestie i każdemu z nas może się taka sytuacja przytrafić. Ja również czytałam na stronie https://tenpoznan.pl/swiadek-kolizji-lub-wypadku-drogowego-o-czym-trzeba-pamietac/ o czym musi pamiętać świadek kolizji lub wypadku drogowego.

    OdpowiedzUsuń
  4. Mogę jeszcze dodać, że na pewno warto jest skontaktować się z pomocą drogową https://www.pomocdrogowa.w.poznaniu.pl/ która z pewnością przyjedzie na miejsce kolizji. W końcu musimy jakoś nasze zepsute auto przetransportować.

    OdpowiedzUsuń
  5. Oczywiście takie rzeczy się zdarzają i wtedy najważniejsze jest, aby nikomu nic się ne stało. Ja jestem zdania, że również od razu warto jest wezwać pomoc drogową https://pomocdrogowa.i-koszalin.pl/ która nas odholuje z miejsca zdarzenia.

    OdpowiedzUsuń
  6. Na całe szczęście ja jeszcze takich sytuacji nie miałam i na ten moment najbardziej zadowolona jestem z tego, że bez problemów niedawno zostałam zholowana z trasy jak moje auto się zepsuło. Fajnie, że pomoc drogowa https://wawa-hol.pl/ tak naprawdę zjawiła się błyskawicznie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Tak naprawdę same stłuczki niestety się zdarzają i bardzo ważną kwestią jest to, aby nikt nie ucierpiał. Jeśli jest bezpiecznie to wtedy warto wezwać pomoc drogową https://www.pomocdrogowalublin.pl/ aby nasze pojazdy zostały odholowane.

    OdpowiedzUsuń
  8. Faktycznie w tego typu sytuacjach najlepiej jest po prostu zadzwonić po pomoc drogową. Ja muszę dodać, ze jak coś to za każdym razem kontaktuję się z https://pomocdrogowagdynia.pl/ i na tych specjalistów na pewno mogę liczyć.

    OdpowiedzUsuń
  9. Niestety nie jest to raczej miła sytuacja dla nikogo z nas lecz dobrze jest wiedzieć co należy robić w takich momentach. Ja na pewno bym zadzwonił po pomoc drogową https://pomocdrogowa.tychy.pl/ aby moje auto zostało odholowane do wskazanego przeze mnie warsztatu.

    OdpowiedzUsuń
  10. To prawda takie sytuacje się zdarzają i wtedy dobrze jest jeżeli nikomu nic się nie stało. Myślę, że w takich chwilach najlepiej jest wezwać pomoc drogową https://eurohol.pl/ aby uszkodzone pojazdy zostały odholowane.

    OdpowiedzUsuń
  11. Akurat ja również jestem zdania, ze bardzo ważną sprawą jest to aby wiedzieć kogo wezwać w takiej sytuacji. Ja zawsze jak coś to dzwonię po pomoc drogową https://www.pomocdrogowalublin.pl/ gdyż wiem, że na nich za każdym razem mogę polegać.

    OdpowiedzUsuń
  12. Faktycznie tak jak już napisali poprzednicy to właśnie wezwanie pomocy drogowej jest czymś bardzo ważnym. Jak coś ja od siebie mogę każdemu polecić znakomitą pomoc drogową https://jarex24.pl/ i wiem, że im na pewno warto jest zaufać.

    OdpowiedzUsuń
  13. Produkcja znaków drogowych to szereg skomplikowanych procesów, które wymagają precyzji i doświadczenia. Właśnie takie cechy posiada https://drogmal.pl/, producent znaków drogowych, który od lat dostarcza najwyższej jakości produkty. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, firma jest w stanie spełnić najbardziej rygorystyczne normy bezpieczeństwa. Produkowane przez nich znaki drogowe są nie tylko trwałe, ale także wyraźne i łatwo zauważalne, co przekłada się na bezpieczeństwo na drodze. W ofercie firmy znajdują się różnego rodzaju znaki, od ostrzegawczych, przez informacyjne, aż po te regulujące ruch drogowy.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Zobacz wyniki, zdjęcia i nagranie z oficjalnego ważenia zawodników przed KSW 35

Poznaj strzelecki celownik termowizyjny SCT „RUBIN”

Gorąca sesja zniewalająco pięknej Joanny Krupy

Agnieszka Wasilewska powalczy o koronę Miss Globe 2015

Poznaj najlepsze hity na Sylwestra 2016

Poznaj wielokalibrowy karabin wyborowy TOR używany przez snajperów GROM

Legendarne piwo Grimbergen trafiło do Polski