Przejdź do głównej zawartości

Upodabniasz się do rywali gdy zazdrościsz

Zazdrość o ukochaną osobę może sprawić, że człowiek zaczyna dostrzegać u siebie cechy zbliżone do tych występujących u konkurenta - przekonują amerykańscy naukowcy. O wynikach ich badań pisze "Personality and Social Psychology Bulletin" 


Naukowcy z Villanova University (USA) pod kierownictwem Erica Slottera stwierdzili, że uczucie zazdrości skłania zarówno mężczyzn, jak i kobiety do zmiany sposobu myślenia o sobie i wewnętrznego upodobnienia się do zagrażającej osoby, jednak tylko w przypadku, jeśli ich partner życiowy okaże zainteresowanie rywalem. 

Badacze prosili osoby badane o wypełnienie kwestionariusza opisującego posiadane przez nie cechy (np. uzdolnienia muzyczne, dobrze zbudowaną sylwetkę, itp.), a następnie o wyobrażenie sobie sytuacji, w której ukochana osoba jest podrywana przez atrakcyjnego konkurenta i sama zdaje się być nim zainteresowana, bądź ignoruje jego starania. W kolejnym etapie badania, uczestnicy oceniali nasilenie swojej zazdrości, po czym zaznajamiali się z profilem rywala, uwzględniającym jego cechy fizyczne i osobowościowe. Na koniec jeszcze raz wypełniali kwestionariusz określający ich samych. 

 Okazało się, że charakterystyka osób badanych stawała się bardziej zbliżona do profilu konkurenta niż na początku badania. "Osoby, które myślały, że ich partner jest zainteresowany kimś wysportowanym lub utalentowanym muzycznie zaczynały także siebie opisywać jako osobę bardziej wysportowaną lub utalentowaną muzycznie niż na początku badania" - zaznacza Erica Slotter, współautorka badania. 

Naukowcy dodatkowo sprawdzali czasy reakcji podczas wypełniania kwestionariusza, aby mieć pewność, że zmiana w postrzeganiu siebie przez osoby badane jest rzeczywista, a nie stanowi celowej próby przedstawienia siebie w innym świetle. Zjawisko wewnętrznego upodabniania się do innej osoby jest powszechnie znane, jednak do tej pory sądzono, że zachodzi ono tylko pomiędzy bliskimi sobie ludźmi. W związku z tym badacze byli zaskoczeni, iż zazdrość wpływa na upodobnienie się do rywala. "Rywal nie jest osobą, którą lubimy, więc raczej nie chcemy się z nią utożsamiać" - twierdzi Slotter. 

Dzięki następnym badaniom naukowcy chcą sprawdzić, jak proces upodabniania się do konkurenta wpływa na osoby badane i czy jest on pomocny w podtrzymaniu romantycznej relacji z partnerem. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zobacz wyniki, zdjęcia i nagranie z oficjalnego ważenia zawodników przed KSW 35

Poznaj strzelecki celownik termowizyjny SCT „RUBIN”

Gorąca sesja zniewalająco pięknej Joanny Krupy

Agnieszka Wasilewska powalczy o koronę Miss Globe 2015

Poznaj najlepsze hity na Sylwestra 2016

Poznaj wielokalibrowy karabin wyborowy TOR używany przez snajperów GROM

Legendarne piwo Grimbergen trafiło do Polski