Koniec roku upływa na przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia i rodzinnych posiedzeniach przy suto zastawionym stole. Potem już tylko kilka dni i zaczyna się organizowanie sylwestrowych imprez oraz bali. Choć pojawiają się chwile refleksji związane z podsumowaniem mijających 12 miesięcy, Nowy Rok zwykle witany jest w radosnej atmosferze. Sprzyja to entuzjastycznemu tworzeniu postanowień, które w założeniu mają znacząco wpłynąć na nasze życie. Wiele z nich dotyczy… jadłospisu
Można śmiało założyć, że istotna część noworocznych postanowień związana jest ze zmianą nawyków żywieniowych. Po świętach, których menu wypełnione było pierogami, pasztetami, sernikami i piernikami, zaczyna się myśleć z dużo większą ekscytacją o jadłospisie bazującym na warzywach i owocach. Bardziej różnorodna dieta jest nie tylko zdrowsza, ale przede wszystkim smaczniejsza. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić? Niekoniecznie! Z poradami szefa kuchni Knorr dużo prościej będzie zamienić postanowienia w całoroczną, pozytywnie rozumianą rutynę.
Zimowy, ale kolorowy jadłospis
Styczeń to doskonały moment na wprowadzanie w życie zmian. Nie chodzi tylko o wykupienie karnetu na siłownię czy zapisanie się do szkoły językowej. Najlepiej rozpoczynać od tego, co nie wymaga od nas znacznego wysiłku – metoda małych kroczków i stopniowe przyzwyczajanie się do nowych nawyków to jeden ze sprawdzonych sposobów na osiągnięcie sukcesu. Dlatego zacznijmy od przeglądu lodówek i spiżarek. Obawiacie się, że zima to kiepski moment na to, by przekonać się do zieleniny? Niekoniecznie! Choć do pojawienia się nowalijek na straganach zostało jeszcze trochę czasu, zmian nie warto odkładać na później. Znakomitą alternatywą dla świeżych produktów, są mrożonki. Łatwo je przechowywać i dają duże możliwości kulinarne. Barwne koktajle, zupy, potrawki i sosy uatrakcyjnią posiłki, które w ostatnich miesiącach mogły stać się dość monotonne. Im talerze okażą się bardziej kolorowe, tym chętniej będziemy nie tylko zasiadać do stołu, ale też odkrywać nowe smaki i przepisy. Okres zimowy to świetny pretekst do rozbudzenia kulinarnej inwencji. Jak jeszcze radzić sobie z niedoborem świeżych warzyw? Sięgając po kiszonki! Być może po Bożym Narodzeniu niejedna osoba ma już dość kiszonej kapusty, ale możliwości wyboru są o wiele większe. Z korniszonami też prawdopodobnie większość z nas jest dobrze zaznajomiona. Wiedzieliście, że w słoikach z powodzeniem można zamknąć smak cukinii, patisonów albo buraków? Wygląda na to, że kuchenny repertuar znacznie się powiększy. Przy okazji może w tym roku odnajdziecie nowe hobby? Samodzielne przygotowywanie przetworów przynosi ogromną frajdę. Wykorzystacie do nich także kalafiora i marchewkę. Do kiszenia nadaje się nawet cytryna! Zanim sięgniecie po tego typu frykasy, przypomnijcie sobie smak marynowanej papryki za sprawą mięsnych roladek. Danie polecamy wszystkim, dla których wygląd potrawy jest tak samo ważny, jak smak.
Mięsne roladki
Czas przygotowania: 45 minut
Ilość osób: 4
Składniki:
- 4 piersi z kurczaka
- 1 opakowanie Rosołu szlachetnego drobiowo-wołowego Knorr
- 10 plastrów szynki parmeńskiej
- 1 łyżka Papryki słodkiej z Hiszpanii Knorr
- 1 duży słoik marynowanej papryki
- 0,5 pęczka natki pietruszki
- 1 łyżka Oregano z Turcji Knorr
- 0,5 szklanki oleju
- 4 patyczki do szaszłyków
Sposób przygotowania:
- Przygotuj mięso. Drobiowe piersi poprzekrawaj wzdłuż na połowy, tak by powstały dwa cienkie oraz dwa szerokie plastry. Każdy plaster podziel ponownie wzdłuż na pół.
- Kostkę Rosołu szlachetnego drobiowo-wołowego Knorr połącz z olejem. Następnie dodaj paprykę, oregano i posiekaną natkę pietruszki.
- Przygotowane wcześniej płaty kurczaka zamarynuj w paście. Odstaw mięso do lodówki na około 20 minut.
- Odcedź marynowaną paprykę. Pokrój kawałki warzywa w paski.
- Rozłóż paski piersi z kurczaka. Na każdy połóż kawałek marynowanej papryki i plaster szynki. Całość zwiń w mały rulon. Następnie nabij w poprzek na patyki do szaszłyków po trzy roladki.
- Mięsne roladki smaż z każdej strony przez około 6 minut.
Idzie nowe, czyli wiosenne inspiracje
Jak widać, tworzenie ciekawego jadłospisu podczas zimy wcale nie jest szczególnie trudne. Pierwsze koty za płoty, na wiosnę będzie jeszcze łatwiej. Coraz wyższe temperatury i rozkwitający krajobraz dodają energii do działania. Również w kontekście jadłospisu. Aż trudno wysiedzieć w kuchni? Nic dziwnego! Dlatego należy pamiętać, że urozmaicone posiłki wcale nie muszą być skomplikowane w przygotowaniu. Dużo łatwiej będzie wytrwać w noworocznych postanowieniach, gdy na co dzień będziemy wybierać przepisy na smaczne, ale nie czasochłonne potrawy. Czasem do pełni szczęścia wystarczy kromka świeżego pieczywa, twarożek i kilka plastrów chrupiącej rzodkiewki. Nie ma sensu spędzać długo wyczekiwanej wiosny przy rozgrzanej kuchence. Ochoczo będziecie przygotowywać kolorowe sałatki. Pamiętajcie, że dużo łatwiej wytrwać w swoich postanowieniach, gdy w ich realizację zaangażujecie bliskich. Więcej warzyw i owoców w diecie wszystkim wyjdzie na dobre. Wypady na zakupy całą rodziną pozwolą każdemu wybrać swoje ulubione przysmaki. Wspólne gotowanie też jest dużo przyjemniejsze. Przy okazji przekażecie swoje kuchenne triki nawet największym uparciuchom, którzy twierdzą, że do gotowania mają dwie lewe ręce. Dwie pieczenie na jednym ogniu? Tym razem pieczone mięsiwa odejdą na dalszy plan. Szef kuchni Knorr poleca umieścić w swoim menu makaronową sałatkę z szynką i rzodkiewką gotową w 15 minut.
Makaronowa sałatka z szynką i rzodkiewką
Czas przygotowania: 15 minut
Ilość osób: 4
Składniki:
- 0,5 główki sałaty masłowej
- 0,5 główki sałaty karbowanej
- 2 szklanki ugotowanego makaronu świderki
- 1 opakowanie Sosu sałatkowego włoskiego Knorr
- 1 pęczek rzodkiewek
- 100 g szynki
- 1 pęczek szczypiorku
- 2 łyżki pestek słonecznika
Sposób przygotowania:
- Umyj warzywa: sałatkę oraz rzodkiewki.
- Szynkę pokrój w kosteczkę, rzodkiewkę w plastry oraz posiekaj szczypiorek.
- Liście sałaty porwij na mniejsze części i połącz je z makaronem oraz pozostałymi składnikami.
- Przygotuj Sos sałatkowy włoski Knorr według instrukcji na opakowaniu. Dodaj go do całości.
- Sałatkę serwuj posypaną pestkami słonecznika.
Lato czeka!
I wcale nie chodzi o zbliżający się sezon bikini, o którym niektórzy myślą z trwogą już w styczniu. Lato to okres, który sprzyja kontynuacji zmieniania swoich nawyków żywieniowych. Warto wtedy zrobić rachunek sumienia pod kątem tego, co się udało, a co nie i w razie potrzeby spróbować na nowo, ale ze zdwojoną siłą. Wreszcie w warzywniakach jest pod dostatkiem pomidorów, ogórków, cukinii, bobu, bakłażanów, zielonego groszku, fasolki szparagowej, karczochów… Wymieniać można długo. Jeśli jednak tracicie motywację, która towarzyszyła wam na początku roku, wprowadźcie zmiany również w sposobie podawania i jedzenia posiłków. Na balkonie albo tarasie wszystko smakuje lepiej. Co powiecie na piknik na łonie przyrody? Nie trzeba od razu wyjeżdżać daleko za miasto. W parku też może być przyjemnie. Nie zapominajcie o jednym z najpopularniejszych sposobów jedzenia na wolnym powietrzu – czas na grillowanie! Tym razem jednak zadbajcie o to, by na ruszcie nie dominowały kiełbasa i karczek. Grillowane warzywa z odpowiednimi przyprawami i smakowitymi dipami cieszą podniebienia tak samo. W grę wchodzą nie tylko ziemniaki. Zaskakującą odmianą okażą się bataty. Położyć na grillu można grzyby, zwłaszcza popularne pieczarki. Korzystajcie z warzyw, które akurat są pod ręką. Na ruszcie świetnie sprawdzają się papryka, cukinia, bakłażan i cebula. Mniej oczywiste marchewka i kalarepa też smakują wybornie. Kukurydzę śmiało można zaliczyć do klasyków wśród warzyw na gorąco. Na przyjęcie w ogrodzie koniecznie zaproście rodzinę i znajomych. Kto wie, może zainspirujecie ich do wdrożenia nowych nawyków bez czekania na kolejny rok? Niezawodnym argumentem staną się grillowane szparagi. Noworoczne postanowienia mogą smakować naprawdę fantastycznie!
Grillowane szparagi
Czas przygotowania: 20 minut
Ilość osób: 4
Składniki:
- 1 pęczek zielonych szparagów
- 100 g orzechów włoskich
- 2 łyżki Przyprawy płatki czosnku z ziołami prowansalskimi Knorr
- 1 łyżeczka Przyprawy Za'atar Knorr
- 1 pęczek natki kolendry
- 1 kostka sera feta
- 40 ml oliwy z oliwek
- 1 cytryna
Sposób przygotowania:
- Przygotuj szparagi. Obierz je oraz odetnij zdrewniałą końcówkę, a następnie zblanszuj w lekko osolonej wodzie przez około 3 minuty. Gotowe szparagi włóż do miski z zimną wodą i lodem. Dzięki temu warzywa wystygną oraz będą miały intensywnie zieloną barwę.
- Posiekaj natkę kolendry i orzechy włoskie. Skórkę z cytryny zetrzyj na tarce, a ser feta pokrusz do naczynia.
- Odcedzone szparagi zamarynuj w mieszance oliwy z oliwek z Przyprawą płatki czosnku z ziołami prowansalskimi Knorr, skórką cytryny oraz kolendrą. Potem grilluj warzywa, a gdy będą gotowe, przełóż szparagi na talerz i polej resztą marynaty.
- Wierzch dania posyp okruchami sera feta, Przyprawą Za’atar Knorr oraz kawałkami orzechów.
Komentarze
Prześlij komentarz